Wycieczka na Bahamy

48985e36cd987Bahamy to wyspy, gdzie w ciepłym klimacie można spędzić urlop. Przy pobytach do 90 dni, od Polaków nie wymaga się wizy, ale ważnego na ponad sześć miesięcy paszportu, biletu powrotnego oraz pieniędzy na pokrycie kosztów pobytu we Wspólnocie Bahamów. Ponadto, przy wjeździe pobierana jest opłata wyjazdowa w wysokości piętnastu dolarów. Z cła zwolnione są towary o wartości do 600 dolarów. Na Bahamy można wwieźć 50 szt. cygar, 200 szt. papierosów, 453 g tytoniu, 1 l napojów alkoholowych. Szczepienia nie są wymagane, ale opieka medyczna na odległych wysepkach może być trudno dostępna.

Na drogach obowiązuje ruch lewostronny. Do trzech miesięcy dozwolone jest posługiwanie się krajowym prawem jazdy, honorowane jest też prawo jazdy międzynarodowe. Bardzo surowe kary grożą tam za przemyt i posiadanie narkotyków, a na rozprawę czeka się w areszcie bardzo długo. Słabo rozwinięta i na niskim poziomie jest tam administracja. W hotelach doliczane są dodatkowe opłaty, w restauracjach zaś obowiązkowe napiwki w wysokości 15%. Warto wiedzieć, że od czerwca do listopada zdarzają się huragany. Gniazdka elektryczne mają standard taki jak w USA, napięcie w nich wynosi 120 V. Warto wiedzieć, jeśli zabiera się w podróż jakieś swoje urządzenia.

Z bezpieczeństwem na wyspach jest różnie. Po pomoc w nagłych wypadkach można dzwonić pod numer tel. 911, 242 326 HELP lub na policję pod numer 242 322 444.